Środki dydaktyczne: sylweta Pani Jesieni i wiatru; listki w trzech kolorach: żółte, czerwone, brązowe; papierowe koszyczki; kartoniki z kółeczkami oznaczającymi liczby: 1,2,3; papierowe listki do zawieszenia na szyi dla każdego dziecka; 3 papierowe szale; wzór szala z naklejonymi listkami; dla każdego dziecka: narysowany płaszcz dla ZIMA – bałwan, łyżwy, narty, sanki, igloo i 2-3 wyrazy nie pasujące WIOSNA – krokus, bazie, Wielkanoc, pąki, pisanki LATO – okulary, plaża, muszelki, lody, słońce JESIEŃ – parasol, ulewa, wiatr, kalosze, kałuża 7. Zabawa „Kolory jesieni” – dzieci losują z koszyka napisy kolorów jesiennych występujących w piosence Mój dom - scenariusz zajęć. SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE PRZEDSZKOLNEJ 3,4,5 I 6 LATKÓW. TEMAT: Mój dom. CELE OPERACYJNE: -dziecko rozumie i wykonuje polecenia nauczyciela; -dziecko przestrzega zasad obowiązujących w grupie; -dziecko wie, że dom to miejsce , w którym jest bezpieczne; -dziecko zna strukturę swojej rodziny; Warszawa - stolica Polski. Scenariusz zajęć dla 5,6-latków. Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie dzieci 5, 6-letnich. Prowadzący: mgr Anna Smęda. Data: 30.04.2014. t. kompleksowy: KTO TY JESTEŚ? t. dnia: WARSZAWA- STOLICA POLSKI. CELE GŁÓWNE: - Zapoznanie z baśniowym wątkiem powstania nazwy Warszawy, herbem i jej wybranymi zabytkami; I. „Życie na łące” zabawa dydaktyczna – dzieci w 3-4 osobowych zespołach rozwiązują przygotowane zagadki. 1. i 2. Zespół układa puzzle przedstawiające owady – biedronki, motyle, 3. i 4 Zespół wyszukuje i zaznacza na przygotowanych kolorowych obrazkach – owady i małe zwierzęta mogące znaleźć się na łące. 5. Przebieg zajęć: 1. „Prawda czy fałsz” Nauczycielka rozdaje dzieciom po jednym kartoniku zielonym i jednym czerwonym. Następnie wypowiada zdania dotyczące określonych pór roku, a dzieci muszą odgadnąć, czy są to wypowiedzi prawdziwe, czy fałszywe. Jeżeli jest to prawda, dzieci pokazują zielony kartonik, a jeżeli fałsz Kolory lata - porpozycje aktywności w przedszkolu. że strojne kwiatami i zielem. 1. "Duży i mały skok" - wygibasy przy muzyce. DUŻY I MAŁY SKOK – WYGIBASY TV - piosenki dla dzieci - piosenka dla dzieci, dziecięce hity! 2. "Tato, już lato" - nauka piosenki z repertuaru zespołu Fasolki. 3. ,,Kolory” - zabawa z elementem rzutu. Ćwiczenia języka (wykonujemy przy otwartych ustach): wysuwamy język z buzi i chowamy z powrotem (język szeroki, język wąski) kierujemy język w kąciki ust (w prawo, w lewo) dotykamy językiem policzki od wewnątrz. liczenie ząbków poprzez dotykanie czubkiem języka. oblizywanie zębów, oblizywanie warg (ruchy okrężne, młynek) Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym. Zabawy te stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka. proste eksperymenty dla dzieci - zobacz wszystkie artykuły powiązane z proste eksperymenty dla dzieci. Przedszkola.edu.pl - scenariusze zajęć, porady Wesołej zabawy. Pani Jesień. 3. Zaczarowany worek - zagadki dotykowe. Każde dziecko kolejno poprzez dotyk rozpoznaje dary jesieni, wyjmuje z worka jeden z nich, podaje jego nazwę, określa wygląd. 4. Robimy wszystko po cztery razy - zabawa dydaktyczna doskonaląca umiejętność liczenia. t7JC. Scenariusz zajęć dydaktycznych dla grupy 3-, 4-, 5-latkówTemat zajęć: Lody dla ochłody Prowadzący: Katarzyna Barszczak Cele główne:- utrwalanie nazw wybranych owoców- poszerzenie słownictwa- doskonalenie umiejętności matematycznych- poznanie nowej techniki plastycznejCele szczegółowe:- potrafi dopasować kolory do owoców,- potrafi zaśpiewać piosenkę o lodach,- wie, jak używać określeń „więcej, mniej, tyle samo”- potrafi wykonać pracę plastyczną zgodnie z poleceniem nauczycielaMetody:aktywizująca, ruchowa, podająca, praktyczna Formy:indywidualna, grupowaPomoce dydaktyczne:Kostka, sylwety rożków do lodów, owoców (cytryna, banan, truskawka, malina, jabłko, mięta, jagoda, wiśnia, pomarańcza, orzech, kiwi i ziarna kakaowca lub czekolada) i kółek w kolorach owoców, pianka do golenia, klej, barwniki spożywcze, farby, kubeczki, patyczki, kartka papieru, gra interaktywna, piosenka, telewizor, telefonPrzebieg:1. Powitanie piosenką „Robimy kółeczko”.2. Rozmowa „Z czym kojarzy mi się lato?”. Naprowadzenie dzieci na temat upałów i sposobów na Zagadka o kubeczku lub na patyku,wszyscy je latem na języku,poczuć małą porcję „Jaki to smak?”. Prezentacja owoców i zgadywanie, jak będzie nazywał się smak lodów (np. jabłko- jabłkowy). Dopasowywanie kolorów do Gra interaktywna 6. Nauka refrenu piosenki „Lody poziomkowe”. Wykorzystanie nagrania na „Matematyczne lody”- ile oczek na kostce, tyle kulek na lodzie. Na podłodze rozkładamy dwa szablony rożków oraz 12 gałek lodowych. Następnie dzieci rzucają kostką, układają tyle gałek na lodzie ile jest oczek na kostce i określają, na którym lodzie jest więcej, mniej lub tyle samo kulek. 8. Praca plastyczna z wykorzystaniem puchnących farb. Samodzielne przygotowanie farby z kleju, pianki i farbki (barwnika spożywczego). Dzieci przyklejają rożki, a następnie nakładają farbę w kształcie gałek na kartce. Gotowe lody można posypać kolorową posypką cukrową. Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 3,4-letnichTemat: Wakacje, wakacje!Cele ogólne: - Zapoznanie dzieci z ciekawymi miejscami, przeznaczonymi na wakacyjny wypoczynek (morze, góry, las, wieś). - Utrwalenie zasad bezpiecznych zabaw podczas Aktywizowanie myślenia i rozwijanie mowy poprzez wypowiadanie się na dany temat. Cele szczegółowe:Dziecko:- integruje się z grupą- nazywa części ciała- wykonuje odpowiednie ruchy- rozwiązuje zagadkę- dzieli nazwę pory roku na sylaby- analizuje treść wiersza- wie, jak bezpiecznie zachowywać się podczas podróży, pobytu w górach, nad morzem, w lesie- naśladuje lot samolotem- odgaduje po przedmiotach miejsce wakacyjnego wypoczynku- zna i nazywa figury geometryczne (koło, trójkąt, kwadrat).- przelicza figury- porządkuje figury geometryczne- współpracuje z partnerem- wykonuje masażyk wg instrukcji nauczyciela- uczestniczy w zabawie z chustą animacyjną - nakleja gotowe elementy - dba o estetyczny wygląd pracy plastycznej- porządkuje miejsce pracy- zgodnie bawi sięFormy pracy:-Indywidualna-W parach-Grupowa Metody: -Słowna- Oglądowa- Praktyczna- Metody aktywizujące: elementy Pedagogiki Zabawy (Klanza),elementy metody Lwa Wygotskiego, elementy Ruchu Rozwijającego W. dydaktyczne:tablice; ilustracje przedstawiające: morze, góry, las, wieś; szablony figur geometrycznych (koło. kwadrat, trójkąt); szablony domów; szablony chmur, piorunów, statku, fal, słońca; plansza z plażą, latarnia morska, skrzynia, maska, koło ratunkowe, motylki pływackie, statek, muszle, bursztyn, niebieskie kartki, chusta animacyjna, statek papierowy, część1. Zabawa wprowadzająca ,,Powitanie części ciała” Dzieci nazywają części swego ciała i jednocześnie wykonują określone ruchy:,,To są palce dłoni, które zamieniają się w magiczne skrzaty. Skrzaty powitają się z nam:Palce witają się ze sobą, witają się ze swoją głową, głaszczą włosy, witają się z uszami (dotykają je), nosem- liczą dziurki w nosie, usta, brodę, głaszczą szyję, klepią się po ramionach, głaszczą swój brzuch, uda, liczą kolana, witają się z kostkami, pietami”. Na sam koniec skrzaty witają się z innymi skrzatami kolegów i mówią ,, Witam was na zabawę już czas”- wszyscy witają się palcami rąk. 2. Wakacyjna zagadka: Cieszy się dziecko , mama i tato , że w końcu zaczęło się gorące ... ( lato ).Dzieci dzielą nazwę lato na sylaby. 3. Słuchanie wiersza B. Formy ,,Lato i dzieci”.Lato do nas idzie,zatrzyma się w poziomkiw dużym koszu promienierozrzuca dokoła.− Chodźcie się pobawić! −głośno do nas morze i w górychce pojechać z że miło spędziczas z przedszkolakami4. Rozmowa na podstawie wiersza i ilustracji.– Gdzie zatrzymało się lato?- Gdzie lato nas zaprasza? ( do lasu, nad morze, w góry)- Jak powinniśmy zachowywać i czego nie powinniśmy robić podczas pobytu w lesie, w górach, nad wodą?5. Zabawa ruchowa wg Pedagogiki Zabawy (Klanza) ,,Samolot”. ,,Co to za wakacyjne miejsce?- nauczyciel pokazuje dzieciom kilka przedmiotów związanych z Zabawa dydaktyczna ,,Figuraki wybierają się nad morze”.Nauczyciel pokazuje dzieciom figurowe ludziki-Koło, Kwadrat, Trójkąt (figuraki). Dzieci opisują ich wygląd przeliczają boki, kąty, rysują figury w powietrzu, na dywanie. Nauczyciel opowiada, że figuraki i ich dzieci wybrały się na wakacje nad morze. Kiedy dotarły na miejsce miały zamieszkać w odpowiednich domkach (Koła w domu ze znakiem koła, Kwadraty w domu ze znakiem kwadratu, a Trójkąty w domu ze znakiem trójkąta) jednak zanim odnalazły swoje domy postanowiły najpierw zobaczyć morze i poszły na plażę. Kiedy tam dotarły zerwała się wielka burza (zerwał się silny wiatr, pojawiły ciemne chmury i błyskawice, zaczął padać deszcz) dzieci figuraki bardzo się wystraszyły i postanowiły szybko odszukać swoje domy - musimy im w tym pomóc . Dzieci dopasowują figuraki do odpowiednich domów i pomagają figurowym mamom przeliczyć ile figuraków schowało się do danego domu: 3- latki w zakresie 3, 4-latki w zakresie 5. Dzieci uzdolnione matematycznie - więcej6. Zabawa wyciszająca, masaż relaksacyjny ,,Letni spacerek”Na niebie płyną obłoki, świeci słońce,przedszkolaki wybrały się na letni spacerpo drodze spotkały panią na szpileczkach,pana w trampeczkachtu stąpały słoniei biegły konie,wtem przemknęła szczypaweczka,spadł drobniutki przeszedł cię dreszczyk?II. z chustą animacyjną:a) ,,Zaczarowany parasol olbrzyma”- dzieci wysoko unoszą chustę i witają się słowami: Dzień dobry, Cześć, Witam Cię, Lubię Cię, Jesteś fajna, kim jest?- dzieci unoszą chustę i wypowiadają swoje imięc),,Kogo brakuje?”- dzieci trzymają chustę z zamkniętymi oczami, nauczyciel wybiera jedno dziecko, które się chowa pod chustą- reszta otwiera oczy i odgaduje, kogo brakujed) ,Karuzela”- dzieci kręcą się z chustą i śpiewają pisenkęe) ,,Morskie fale”- dzieci wachlują chustą najpierw morze jest spokojne, później coraz groźniejszeg) ,,Statki na morzu”- na chuście pojawiają się papierowe statki, które muszą dopłynąć do Praca plastyczna ,,Morski obrazek”- dzieci na niebieskiej kartce przyklejają w kolejności: szablony statku, ryb, słońca, morza. A później kredą rysują leni wiatr. Zbiór wszystkich wpisów (scenariusze i inspiracje do zajęć) związanych z tematem: Na łące Inspiracje do zajęć: Inspiracje do zajęć – Na łąceInspiracje do zajęć – Kraina miodem płynąca Scenariusze do zajęć – Dzieci Starsze: Mieszkańcy łąki – materiał bezpłatnyRośliny na łące – materiał bezpłatnyOd skrzeku do żaby – materiał bezpłatnyRozwój motyla – materiał bezpłatnyWiosenna łąka – materiał bezpłatny Scenariusze do zajęć – Dzieci Młodsze: Mieszkańcy łąki – materiał bezpłatnyRośliny na łące – materiał bezpłatnyCo hasa po łące? – materiał bezpłatnyCo lata nad łąką? – materiał bezpłatnyWiosenna łąka – materiał bezpłatny Scenariusze zajęć dostępne w planie rocznym Scenariusze zajęć – Dzieci Starsze: Rośliny na łąceKto mieszka na łące?Motyle dzienne i nocneNasza znajoma mrówkaŚlimak, ślimak pokaż rogi Scenariusze zajęć – Dzieci Młodsze: Rośliny na łąceKto mieszka na łące?Motyle dzienne i nocneNasza znajoma mrówkaŚlimak, ślimak pokaż rogi Scenariusze zajęć – Dzieci Starsze: Kolorowa łąkaBiedroneczki są w kropeczkiJak gąsienica zmienia się w motyla?Skąd się bierze miód?Wyprawa na łąkę Scenariusze do zajęć – Dzieci Młodsze: Kolorowa łąkaBiedroneczki są w kropeczkiJak gąsienica zmienia się w motyla?Skąd się bierze miód?Wyprawa na łąkę Scenariusze zajęć – Dzieci Starsze: Cykl życia pszczołyPracowite pszczołyCo nam dają pszczoły?Ciekawostki o pszczołach – materiał bezpłatnyDzień Niezapominajki Scenariusze do zajęć – Dzieci Młodsze: Cykl życia pszczołyPracowite pszczołyCo nam dają pszczoły?Ciekawostki o pszczołach – materiał bezpłatnyDzień Niezapominajki